Łóżeczka do pokoju niemowlaka

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to bardzo emocjonujący, radosny i ważny moment w życiu każdego przyszłego rodzica, zapowiadający zupełnie nowy etap. Jednym z największych wyzwań, przed jakim stają wtedy rodzice, jest wybór odpowiedniego łóżeczka dla niemowląt. Takiego, które zapewni maluszkowi bezpieczne, komfortowe i zdrowe warunki do snu oraz rozwoju. Czym w takim razie kierować się przy zakupie łóżeczka i na jaki model warto się zdecydować?

Łóżeczka dla niemowlaka i ich rodzaje

Rodzice zdecydowanie nie powinni narzekać dziś na wybór łóżeczek dla noworodków, tak samo, jak mebli młodzieżowych i dziecięcych. Dzięki takiej różnorodności każdy z nich może znaleźć dokładnie taki model, jakiego akurat potrzebuje i jaki odpowiada warunkom pokoju dziecka lub sypialni.

Białe łóżeczko dla niemowlaka.

Łóżeczka tradycyjne

Rodzice, którzy szukają klasycznych rozwiązań do pokoju maluszka, zwrócą uwagę na łóżeczka tradycyjne. To łóżeczka drewniane ze szczebelkami, spośród których część z nich może być czasami wyjmowana. W ten sposób, gdy dziecko nieco podrośnie, jesteśmy w stanie dopasować mebel do potrzeb większych smyków, które potrafią np. samodzielnie chodzić. Najpowszechniejsze i najczęściej spotykane rozmiary łóżeczek dla niemowlaków to 120×60 cm i 140×70 cm.

Łóżeczka wielofunkcyjne

Dużą popularnością cieszą się dzisiaj łóżeczka wielofunkcyjne, które gwarantują o wiele większą wygodę, a przy tym pozwalają na oszczędność miejsca. Gdy więc pokój dziecka lub nasza sypialnia nie należą do największych pomieszczeń, od razu docenimy rozwiązania 2w1, a nawet 3w1!

Łóżeczko dla niemowlaka z komodą i przewijakiem.

  • Łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem – łóżeczko dla niemowlaka może występować w wersji z dodatkowym przewijakiem, montowanym na górze łóżeczka. Przewijak jest dostosowany wymiarami do rozmiarów samego łóżeczka, dlatego idealnie i stabilnie przylega do jego krawędzi. Najczęściej wariant z samym przewijakiem oferują lekkie i poręczne łóżeczka turystyczne. Meble drewniane występują również z innymi funkcjonalnościami.
  • Łóżeczko dla niemowlaka z szufladą – tradycyjne drewniane łóżeczko dla niemowlaka często bywa wzbogacone o dodatkową szufladę, znajdująca się w jego dolnej części. Stanowi ona wygodne miejsce do przechowywania m.in. pościeli, pieluch, czy innego rodzaju akcesoriów.
  • Łóżeczko 3w1, tzw. łóżeczko-komoda + przewijak – drewniane łóżeczka dziecięce to również łóżeczka 3w1, wyposażone w komodę, tj. dodatkowe szafki i szuflady oraz przewijak. Taki mebelek będzie idealnym wyborem do niewielkich pomieszczeń, jak i wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup osobnej komody i przewijaka.

Łóżeczka dostawne

Dla rodziców, którzy nie chcą spuszczać oczu ze swojej pociechy, stworzono łóżeczka dostawne. Ich konstrukcja pozwala na dostawienie takiego mebelka do łóżka rodziców, dzięki czemu mogą oni stale czuwać nad niemowlakiem. Są to łóżeczka o niewielkich wymiarach oraz z opuszczaną ścianką. Niektóre z nich posiadają również wysokie nogi, co pozwala na ich ustawienie nawet w wąskich sypialniach obok łóżka rodziców.

Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka?

Poza samym rodzajem łóżeczka warto zwrócić uwagę również na kilka innych kwestii, które są bardzo ważne dla maluszka i jego rodziców.

To przede wszystkim materiał, z jakiego wykonano łóżeczko. Najczęściej jest to naturalne drewno,  materiały i tworzywa sztuczne. W pierwszym przypadku rodzice powinni dowiedzieć się, jakich impregnatów i farb producent użył do zabezpieczenia i pomalowania ramy i szczebelek. Gdy wybieramy natomiast łóżeczka turystyczne, zainteresujmy się jakością zastosowanych tworzyw. Każdy z wykorzystanych materiałów musi być bezpieczny dla zdrowia dziecka oraz przebadany pod kątem reakcji alergicznych, co potwierdzą odpowiednie certyfikaty i atesty.

Łóżeczko dla niemowlaka z baldachimem.

Łóżeczko dla niemowlaka powinno odznaczać się także bezpieczną i stabilną konstrukcją. Podstawa to brak ostrych, nierównych krawędzi i kątów oraz niebezpiecznych i niepewnie zamocowanych elementów. Rekomendowana odległość między szczebelkami wynosi natomiast od 4,5 do 6,5 cm. Zbyt mała odległość grozi ryzykiem uwięzienia rączek lub nóżek, z kolei zbyt duża – główki dziecka.

Dodatkowym udogodnieniem jest ponadto regulowana wysokość materaca, dzięki czemu dostosujemy go do potrzeb rosnącego malucha. W ten sposób łóżko dla dziecka będzie służyć nam przez dłuższy czas!