Jak urządzić dziecięcy pokój z antresolą?

Pokój dziecięcy z antresolą zdecydowanie nada temu wnętrzu ciekawego charakteru! Pozwoli urządzić je wygodnie, funkcjonalnie i… nieszablonowo. Jeżeli więc zastanawiamy się, czy antresola to dobre rozwiązanie do kącika naszego smyka, poznajmy kilka inspiracji na zagospodarowanie tej przestrzeni. Z pewnością rozwieją one wszystkie wątpliwości!

Antresola, czyli właściwie co?

Myśląc o antresoli, automatycznie utożsamiamy ją z bardzo wysokimi pomieszczeniami. Bo antresola to po prostu dodatkowa, znajdująca się na podwyższeniu przestrzeń, określana czasami jako „półpiętro”. Nie jest ona jednak dodatkową kondygnacją! Dzięki niej bez burzenia ścian jesteśmy w stanie powiększyć powierzchnię użytkową i zwiększyć funkcjonalność naszego mieszkania lub domu. W wysokich wnętrzach antresola stwarza oczywiście większe możliwości. Wtedy też w obrębie jednego pokoju zyskujemy tak naprawdę dwa funkcjonalne piętra, które możemy użytkować w wygodny, komfortowy sposób.

Nie oznacza to jednak, że antresola nie sprawdzi się w innych pomieszczeniach! Nawet jeżeli nasze mieszkanie ma standardową wysokość i układ, wcale nie ogranicza nas to w zastosowaniu antresoli. Wszystko zależy od tego, do jakich celów zechcemy ją wykorzystać. Gdy antresolę przeznaczymy na sypialnię, wtedy też może znajdować się ona w bliższej odległości od sufitu. Z takim rozwiązaniem często spotkamy się w małych mieszkaniach lub kawalerkach, głównie w stylu loft.

Na antresolę, w zależności od tego, na jakiej wysokości się znajduje, mogą prowadzić zatem zarówno standardowe schody, jak i drabina.

Antresola w pokoju dziecka

Antresola świetnie sprawdza się w pokoju dziecka i nastolatka. Jeżeli jednak wykorzystujemy ją w pokojach mniejszych dzieci, w sposób szczególny zadbajmy o względy bezpieczeństwa. Wysoko zlokalizowane półpiętro powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Lepiej postawić również na klasyczne, standardowe schodki niż drabinę. Ta okaże się natomiast ciekawszym rozwiązaniem w pokoju nastolatka. Antresolę w pokoju dziecka możemy wykorzystać zarówno wtedy, gdy jest to przestrzeń mała, jak i wtedy, gdy mamy do dyspozycji większy metraż. Dzięki niej będziemy w stanie zmieścić w niej więcej potrzebnych mebli młodzieżowych, jednocześnie zapewniając dziecku miejsce do zabawy i wypoczynku. Czasami za antresolę potraktujemy nawet nieznaczne podwyższenie, na które prowadzą na przykład cztery stopnie. Zawsze jednak nieco urozmaici to wygląd kącika dziecka i poprawi jego funkcjonalność. Antresola w doskonały sposób dzieli pokój na strefy, na przykład do wypoczynku i zabawy oraz nauki.

Antresola w pokoju dziecka – jak wykorzystać tę przestrzeń?

Sypialnia na antresoli

Na antresoli w pokoju dziecka możemy urządzić przede wszystkim wspomnianą już na początku sypialnię. W zależności od charakteru tej przestrzeni przybierze ona zupełnie odmienne oblicza. Antresola służąca jako sypialnia może być po prostu jednym, wielkim łóżkiem na podwyższeniu, zabezpieczonym wyższą barierką. Może być także półpiętrem ze standardowym łóżkiem, szafką nocną i komodą, po którym dziecko będzie mogło się w miarę swobodnie poruszać. 

Dzięki wydzieleniu na antresoli strefy sypialnianej zwiększymy funkcjonalność pokoju dziecka. Rozdzielimy strefę nauki i zabawy od wypoczynkowej. Sypialnię na antresoli zaaranżujemy nawet w standardowych lub niższych pomieszczeniach. Jest to dlatego rozwiązanie uniwersalne, które będzie odpowiednie do każdego dziecięcego wnętrza. Z sypialni na antresoli mogą korzystać ponadto dzieci w różnym wieku. Uczęszczające do podstawówki, liceum, a nawet na studia.

Pokój zabaw na antresoli

Antresola w pokoju dziecka doskonale sprawdza się także w roli przestrzeni zabaw. Tutaj jednak będziemy potrzebować nieco więcej miejsca i… wysokości oczywiście. Dzieci nie bawią się tylko na siedząco, dlatego na antresoli powinny mieć możliwość swobodnego wstania i poruszania się. Tak wydzielony kąt do zabawy może ułatwić także zachowanie porządku w całym dziecięcym pokoju.

A co, gdy dziecko podrośnie i przestanie bawić się zabawkami? Wtedy też taką antresolę przearanżujemy na sypialnię lub strefę wypoczynkową, na przykład z TV i kanapą. Idealne rozwiązanie dla nastolatków!

Antresola w pokoju rodzeństwa

Antresola pomoże nam ponadto w urządzeniu pokoju dla rodzeństwa. Jeżeli jesteśmy w stanie za pomocą niewielkiego podwyższenia tak podzielić pokój, aby utworzyć w nim dwie odrębne i w pełni wyposażone strefy, nasze dzieci na pewno będą zachwycone! W takim przypadku możemy oczywiście zdecydować się także na pierwsze ze wskazanych rozwiązań. Sypialnię na antresoli, a strefę nauki na „parterze”.