Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?

Pokój młodzieżowy na poddaszu to bardzo dobry pomysł. Tym bardziej, gdy nie znajdują się tam żadne inne pomieszczenia, dzięki czemu nastolatek może otrzymać na wyłączność całe piętro! Aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu jest jednak zadaniem nieco trudniejszym niż wykańczanie standardowego wnętrza. Najwięcej zależy tu od wysokości ścianki kolankowej i nachylenia dachu. Zobacz, jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu pokoju dziecka na poddaszu i o czym warto pamiętać!

Czy warto urządzać pokój nastolatka na poddaszu?

Pokój młodzieżowy na poddaszu to gwarancja większej swobody, prywatności i niezależności, których w pewnym wieku potrzebują nasze dzieci. Jeśli więc masz do zagospodarowania poddasze, z całą pewnością warto przeznaczyć je właśnie na pokój nastolatka. Należy jednak pamiętać, że nie każde poddasze nada się na urządzenie w nim pokoju młodzieżowego. Jeśli jest to przestrzeń niska, niefunkcjonalna, a przy tym pozbawiona dostatecznego nasłonecznienia, nie będzie to dobre miejsce dla żadnego dziecka. Takie poddasze możesz przeznaczyć wtedy na m.in. garderobę lub pomieszczenie gospodarcze.

Krok 1: jak pomalować pokój młodzieżowy na poddaszu?

Pomieszczenia na poddaszu lubią jasną kolorystykę, która dodaje im przestrzeni i lekkości. Jeśli aranżowane poddasze nie należy do największych, jest stosunkowo niskie lub nie posiada wielu okien dachowych, jasne kolory będą bardzo pożądanym rozwiązaniem. Mowa tu w szczególności o uniwersalnej bieli i delikatnej szarości, które pozwolą Ci urządzić nowoczesny pokój młodzieżowy na poddaszu dla chłopca i dziewczynki. Rekomendujemy ponadto ciepłe beże oraz całą gamę pasteli.

Pokój dziecka na poddaszu z teleskopem, biblioteczką i tablicą kredową.

Czy na poddaszu znajdzie się miejsce na ciemne barwy? Jeśli pozwala Ci na to charakter i specyfika tej przestrzeni, rozważ zastosowanie ciemnych barw na wysokich, jednak krótkich odcinkach ścian ustawionych prostopadle do okien lub wyższej ściance kolankowej. Unikaj natomiast ciemnych barw na skośnych powierzchniach.

Krok 2: ustawienie mebli w pokoju młodzieżowym na poddaszu

Pora na najważniejsze – meble młodzieżowe. Aranżację pokoju młodzieżowego na poddaszu powinno rozpocząć się od ustawienia w nim biurka. Najważniejszego, głównego mebla do pracy i nauki. Najlepiej, by znalazło się ono w pobliżu naturalnego źródła światła – pod oknem. W sąsiedztwie biurka warto znaleźć miejsce na regał, szafkę lub komodę na najpotrzebniejsze książki i zeszyty.

Najwygodniejszym miejscem na łóżko będzie natomiast punkt na poddaszu o standardowej wysokości, pozwalający na swobodne wstawanie i podchodzenie do łóżka bez potrzeby schylania się lub uważania na głowę.

Nowoczesny pokój chłopca na poddaszu.

Co z meblami do przechowywania? Jeśli w pokoju na poddaszu skosy występują tylko z jednej strony, miejsce przy standardowej ścianie warto przeznaczyć na pojemną garderobę. W niższych punktach pokoju, w tym przy ściance kolankowej stanąć mogą natomiast odpowiednio niższe regały, komody, czy innego rodzaju szafki lub kufry.

W pokoju młodzieżowym często spotkamy się dziś także z szafką RTV oraz telewizorem. Jeśli poddasze nie pozwala już na wstawienie dodatkowej sofy, szafkę wraz z TV najlepiej umieścić naprzeciwko łóżka.

Jakie powinny być meble młodzieżowe do pokoju na poddaszu? Rekomendowane są przede wszystkim bryły proste, nowoczesne, podobnie jak i ściany wykonane w jasnej kolorystyce lub w mieszanym wybarwieniu. Tego rodzaju wyposażenie nie tylko nie przytłoczy przestrzeni, ale i przez lata nie wyjdzie z mody. Z charakterem poddasza świetnie komponują się również meble skandynawskie i loft.