Szafa w pokoju młodzieżowym – klasyczna, narożna, czy przesuwana?

Czy w pokoju dziecka lub nastolatka może panować ład i porządek, nie tylko od święta? Oczywiście, że tak! Poza chęciami jego utrzymania oraz odrobiną dyscypliny będziemy potrzebować jednak czegoś więcej… pojemnej szafy do przechowywania! Czasami, zamiast niepotrzebnie zastawiać pokój dziecka komodami, półkami i regałami, warto postawić na jedną rozbudowaną szafę, która pomieści wszystkie (lub większość) rzeczy. Pomiędzy jakimi modelami możemy zatem wybierać?

Standardowa szafa w pokoju dziecka

Pierwszy z dostępnych wariantów to oczywiście standardowa szafa pokojowa, składająca się z dwóch lub trzech uchylanych drzwi. To bardzo popularne modele, z którymi spotkamy się w zdecydowanej większości pokojów, ponieważ są one dostępne we wszystkich kolekcjach, oferujących meble młodzieżowe.

Tego typu szafy posiadają półki oraz miejsce na wieszaki, a także umieszczone w dolnej części szuflady. Ich standardowa szerokość wynosi ok. 80-90 cm  (szafy 2-drzwiowe) lub ok. 120 cm (szafy 3-drzwiowe). Średnia głębokość to natomiast ok. 50-60 cm. Ze względu na swoje wymiary, klasyczne szafy pokojowe są wykorzystywane głównie do przechowywania ubrań oraz akcesoriów, takich jak torby, pleckami lub obuwie. Nie należą do bardzo pojemnych modeli, dlatego też najczęściej uzupełnia się je komodami, półkami i regałami. Klasyczne szafy dziecięce wyróżniają się natomiast ogromną uniwersalnością i zwiększoną ustawnością. Dzięki temu sprawdzą się doskonale jako wyposażenie w każdym pokoju, bez względu na jego metraż.

Modułowa szafa z drzwiami przesuwanymi

Jeśli poszukujemy pakownej szafy do przechowywania nie tylko ubrań, ale również zabawek, książek oraz wielu innych przedmiotów, wybierzmy model z przesuwanymi drzwiami w wersji modułowej. Dzięki temu zyskamy możliwość indywidualnego rozplanowania wnętrza oraz dopasowania go do własnych potrzeb. Sami zdecydujemy o ilości półek oraz ich rozmieszczeniu, ulokowaniu drążka na wieszaki, czy też dodaniu szuflad lub wysuwanych koszów. Najczęściej meble te są dostępne w kilku wariantach rozmiarowych.

Pojemne szafy z drzwiami przesuwanymi to idealne rozwiązanie do niedużych pokojów dziecięcych, ponieważ nie wymagają uwzględniania dodatkowej przestrzeni potrzebnej do otwierania drzwi. Ponadto, pozwolą nam także zrezygnować z innych mebli do przechowywania, co sprawi, że pokój dziecka stanie się bardziej przestronny i funkcjonalny.

Kiedy warto wybrać szafę narożną?

Kolejnym z rozwiązań do pokojów dziecięcych i młodzieżowych jest szafa narożna. Kiedy warto zdecydować się na ten model? Szafa narożna, na co wskazuje sama nazwa, to mebel, który został przystosowany do ustawienia w rogu pomieszczenia. Będzie zatem doskonałym wyborem, gdy zechcemy zagospodarować kłopotliwy kąt w pokoju naszego dziecka. Szafy narożne są bardzo funkcjonalne, ponieważ poza sprytną konstrukcją, odznaczają się także dużą pojemnością i głębokością oraz uporządkowanym systemem przechowywania. Ponadto, niektóre z modeli dostępnych w sklepach posiadają również dodatkowe zewnętrze półki, znajdujące się z boku.