Jak odświeżyć pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy jest miejscem spełniającym wiele funkcji jednocześnie. Warto zatem zadbać, aby była to przestrzeń urządzona w sposób praktyczny i wygodny, a jednocześnie ciekawy i kreatywny. Nastolatek powinien czuć się tam dobrze, swobodnie, mieć możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz spędzania czasu ze znajomymi. Na przestrzeni lat często zachodzi potrzeba odświeżenia pokoju dziecka i wprowadzenia do niego nowych elementów. W jaki sposób możemy to zrobić?

Odświeżenie pokoju nastolatka może mieć charakter całkowity lub częściowy. Wymiana mebli młodzieżowych oraz malowanie ścian wiążą się z koniecznością gruntownego remontu, wymagającego czasu oraz większych nakładów finansowych. W niektórych przypadkach okazuje się to jednak nieuniknione. Oczywiście nie zawsze zostajemy zmuszeni do przeprowadzania kompleksowych zmian w pokoju dorastającego dziecka. Często, aby odświeżyć to wnętrze, wystarczy dokonać jedynie kilku drobnych modyfikacji, dających zauważalny i spektakularny efekt. O czym dokładnie mowa?

Przemeblowanie

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup nowych mebli, spróbujmy zmienić ich dotychczasowe ustawienie. Roszada komody z łóżkiem, czy też usunięcie zbędnego regału to zauważalne zmiany, dzięki którym nastolatek poczuje, że jego pokój nie jest już taki sam.

Nowy element – mebel

Pokój młodzieżowy zostanie odświeżony, gdy wzbogacimy go nawet jednym, jednakże zauważalnym elementem. Może być to nowy fotel do biurka, neonowy napis na ścianie, designerskie plakaty lub lampy, czy też większe łóżko. Nastolatkowie mają już najczęściej sprecyzowane zainteresowania, dlatego też warto zastanowić się nad wprowadzeniem do ich pokoju wyposażenia lub elementów, które pomogą w ich rozwijaniu. Córka interesująca się makijażem z pewnością będzie zachwycona elegancką toaletką, natomiast zafascynowany podróżami syn ucieszy się z ogromnej, drewnianej mapy świata.

Kącik wypoczynkowo-rekreacyjny

Pamiętajmy, że pokój nastolatka nie jest tylko i wyłącznie miejscem nauki i pracy. To także przestrzeń służąca wypoczynkowi, rozrywce oraz spędzaniu czasu ze znajomymi. Jeśli pozwala nam na to metraż wnętrza, wygospodarujmy w nim kącik rekreacyjny. Wygodna sofa, stolik kawowy oraz telewizor rozradują każdego nastolatka. Rozkładana kanapa może służyć także jako łóżko w pokojach o mniejszej powierzchni.

Zmiana motywu przewodniego

Jak w kilka chwil odświeżyć pokój młodzieżowy? Zmieńmy obecny motyw przewodni bądź ustalmy go, jeśli do tej pory nie mieliśmy takiego! Przykładowo, w pokoju chłopaka interesującego się piłką nożną, może być to dywan przypominający boisko oraz wielka pufa-piłka. Z kolei u dziewczynki zastosujmy dekoracje w jednakowym, ulubionym kolorze. Jeśli jest to fiolet, wprowadźmy do jej pokoju utrzymane w tym odcieniu tekstylia (pledy, poduszki, zasłonki, dywany) oraz inne dodatki. Pamiętajmy, aby stosowane rozwiązania zawsze dopasowywać do wieku dziecka.