Pokój dla rodzeństwa

Urządzanie pokoju dla rodzeństwa może okazać się podwójnym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy jesteśmy rodzicami chłopca i dziewczynki, bądź też nasze dzieci różnią się wiekiem. Jak w takim razie zaaranżować ich wnętrze z głową, dbając jednocześnie o komfort, funkcjonalność, a przy tym modny i atrakcyjny wygląd?

Meble w pokoju rodzeństwa

W pokoju dla rodzeństwa, wszystko musi być podwójne. Dwa łóżka. Dwa biurka. Dwie komody, półeczki, czy stoliczki. Warto zrezygnować jednak z dwóch szaf, zastępując je jednym, pojemnym modelem z przesuwanymi drzwiami. Wybierając meble młodzieżowe lub dziecięce do pokoju syna i córki powinniśmy zwrócić uwagę na ich dostępność w dwóch wariantach – dla chłopca i dziewczynki. W kolekcjach oferujących meble modułowe różnice te mogą przejawiać się m.in. w dostępności frontów lub wstawek w różnych kolorach. Możemy również zdecydować się na wyposażenie o uniwersalnym charakterze – proste, nowoczesne bryły, wybarwione w jednolitych barwach. Wtedy też, wyodrębnienie stref nastąpi poprzez dodatki bądź kolorystykę ścian. Unikajmy natomiast mebli pochodzących z różnych kolekcji. Doprowadzi to do nadania wnętrzu chaotycznego, pozbawionego spójności wyglądu.

Wybór łóżka do pokoju rodzeństwa

Co z łóżkiem do pokoju rodzeństwa? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej? Tutaj wiele zależeć będzie od wielkości wnętrza, a także wieku dzieci bądź występującej pomiędzy nimi różnicy. W przestronnych pokojach wybór pada najczęściej na standardowe, pojedyncze modele. Jeśli jednak nasze dzieci są w odpowiednim, a przy tym zbliżonym lub takim samym wieku, możemy zdecydować się na wariant piętrowy. Kilkuletnim smykom z pewnością spodoba się ten pomysł, a wysokie łóżko stanie się ich ulubionym miejscem do zabawy. Rodzice nastolatków powinni natomiast podejść do tego rozwiązania z ostrożnością, ponieważ dzieci w tym okresie potrzebują już więcej prywatności i niezależności. Modele piętrowe to również najczęstszy wariant w pokojach o małej powierzchni.

Podział pokoju rodzeństwa na strefy

Bez względu na wiek i płeć rodzeństwa, każde dziecko rzadziej lub częściej będzie potrzebować czasu spędzanego osobno. Swojej własnej, indywidualnej przestrzeni. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w każdym pokoju rodzeństwa wyodrębnić dwie, czasami nawet trzy strefy. Możemy wykorzystać do tego odmienne kolory ścian, uzupełniające wnętrza dodatki, a nawet meble – jeśli pozwala nam na to dostępna przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się do tego zadania regały z otwartymi półkami, niskie komody na zabawki, czy odpowiednio ustawione biurka.

Podział pokoju na dwie części może mieć charakter tradycyjny bądź też przybierać formę odbicia lustrzanego. Jeśli chcielibyśmy wybrać drugi z wariantów, powinniśmy pamiętać, że wymaga on dysponowania odpowiednimi warunkami. Układ pomieszczenia oraz jego rozmiary muszą pozwalać na zastosowanie tożsamych rozwiązań.

Jeśli nasze dzieci są w takim samym wieku oraz mają podobne zainteresowania, nie zawsze konieczne okazuje się wyraźne tworzenie w ich pokoju dwóch oddzielnych kątów. Zamiast rozdzielać meble, takie jak biurka lub łóżka, możemy ustawić je w bliskiej odległości od siebie. W ten sposób stworzymy jedną, wspólną strefę nauki lub wypoczynku. Pozostała część pokoju zamieni się natomiast w miejsce zabaw oraz rozwijania zainteresowań.