Pokój dziecięcy pełni wiele funkcji, dlatego podczas jego aranżacji świadomie lub nie, zawsze dzielimy go na trzy główne strefy: strefę nauki, strefę wypoczynku oraz strefę relaksu i zabawy. O ile dwie pierwsze z reguły wyglądają bardzo podobnie, o tyle urządzając ostatnią z nich, mamy nieco więcej swobody i możliwości. Jak powinna wyglądać strefa rekreacji w pokoju dziecka, a jak w pokoju nastolatka? Co powinno się w niej znaleźć?
Strefa nauki to przede wszystkim biurko, wygodny fotel oraz regał lub szafka na książki. Strefę wypoczynkową w pokoju dziecięcym tworzy łóżko lub rozkładana kanapa albo narożnik. Strefa rekreacji może zostać natomiast urządzona na wiele sposobów, w zależności od wieku dziecka i jego zainteresowań.
Strefa rekreacji w pokoju dziecięcym
Pokój dziecka to miejsce szczególne. Miejsce, w którym spędza ono znaczną część dnia, poświęcając się wielu przeróżnym aktywnościom. W swoim pokoju dziecko powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo. Poza codziennymi obowiązkami w postaci nauki, odrabiania zadań domowych i przygotowywania się na zajęcia dodatkowe, każdy maluch, a nawet nastolatek, potrzebuje chwili dla siebie. Czasu poświęconego własnym przyjemnościom, zabawie. Umożliwi mu to właśnie wydzielona w jego pokoju strefa rekreacji z odpowiednimi meblami młodzieżowymi i dziecięcymi. Kącik, w którym dziecko będzie mogło oddać się swojemu hobby, zrelaksować się po ciężkim tygodniu w szkole, czy spędzić czas z zaproszonymi przyjaciółmi. Rozdzielając strefę rekreacji od strefy nauki i wypoczynku utrzymamy porządek w pokoju dziecięcym, a także zapewnimy w nim poczucie harmonii.
Strefa rekreacji w pokoju dziecka – jak ją urządzić?
Strefa rekreacji w pokoju mniejszych dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w szkole, będzie przyjmowała najczęściej postać kącika zabaw. Jeśli syn interesuje się motoryzacją, może być to wyeksponowana na półce jego własna kolekcja samochodów. Warto wzbogacić ją dodatkowo o m.in. naklejkę na podłogę przedstawiającą mapę miasta, czy dywan z ulicami. W pokoju dziewczynki uwielbiającej malować możemy zdecydować się natomiast na osobne biurko lub stoliczek przeznaczone tylko do rysunku. W rozwijaniu pasji plastycznych świetnie sprawdzi się również tablica, sztaluga lub jedna ze ścian pokryta specjalną farbą tablicową.
Niezależnie od zainteresowań dziecka oraz tego, w jaki sposób lubi ono spędzać wolne chwile, każdy kącik rekreacyjny u maluchów powinien zostać wzbogacony o mały stoliczek i dodatkowe krzesełka, puf, czy miękki dywan, który pozwoli na bezpieczną i komfortową zabawę na zimnej posadce.
Strefa rekreacji w pokoju nastolatka – jak ją urządzić?
Strefa rekreacji jest szczególnie przydatna w pokoju młodzieżowym i studentów. Wygodna, zgrabna sofa lub wersalka, stolik kawowy oraz szafka RTV z TV i konsolą – taką strefą w swoim pokoju z pewnością nie pogardziłby żaden chłopak. Nastolatki interesujące się na przykład makijażem mogą potrzebować natomiast profesjonalnej toaletki z dużym lustrem i oświetleniem. Taki kącik beauty pozwoli im szlifować swoje umiejętności i rozwijać pasje.
Oczywiście w wielu przypadkach strefa rekreacji, czy to w pokoju nastolatka, czy w pokoju dziecka może pokrywać się z innymi strefami. Przykładowo, mali gracze będą odpoczywać w tym samym miejscu, w którym się uczą. Podobna sytuacja może dotyczyć miłośników książek. Przy braku oddzielnego kącika czytelniczego, ich strefą rekreacji będzie miejsce przy biurku lub na łóżku. Jeżeli jednak mamy możliwość umieszczenia w pokoju nastolatka dodatkowego fotela, pufa, czy stoliczka, warto z niej skorzystać. Ich obecność zwiększy funkcjonalność całego wnętrza. Taka strefa urozmaici dostępną przestrzeń, nie ograniczając pokoju dziecka i nastolatka wyłącznie do aktywności przy biurku lub w łóżku. Pozwoli również na komfortowe spędzanie czasu z zaproszonymi przyjaciółmi.