Jednym z wyposażeń, często wybieranych do pokojów dzieci i nastolatków jest wielofunkcyjna sofa lub kanapa. Przy ich zakupie, poza atrakcyjnym wyglądem i kolorystyką, duże znaczenie powinna odgrywać również jej wielkość, system rozkładania oraz dodatkowe funkcjonalności, w które wyposażony będzie wybrany model. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając mebel wypoczynkowy dedykowany najmłodszym?
Sofa w pokoju młodzieżowym i jej przeznaczenie
O tym, jaką sofę wybierzemy, zadecyduje przede wszystkim jej przeznaczenie. Czy będzie to mebel zastępujący łóżko, czy też przede wszystkim wykorzystywany do spotkań z przyjaciółmi, czytania książek lub oglądania bajek?
W pierwszym przypadku powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość kanapy oraz system rozkładania, w jaki została wyposażona. Ważne, aby był on wystarczająco prosty i wygodny w obsłudze dla nieco starszych dzieci oraz niewymagający użycia dużych nakładów siły. W ten sposób każdego dnia będą one mogły samodzielnie przygotować swoją przestrzeń do spania. Nie bez znaczenia pozostają również wymiary sofy. Warto zakupić większy rozmiar, który, nawet gdy nasza pociecha podrośnie, nie będzie wymagał natychmiastowej wymiany na nowy.
W drugim przypadku większą rolę odegrają natomiast walory estetyczne w postaci kolorystyki, wzorów i rodzaju tkanin obiciowych, dopasowane do stylistyki pokoju oraz mebli młodzieżowych.
Najlepsze systemy rozkładania dla dzieci
Sofa będąca alternatywą dla łóżka musi być przede wszystkim wygodna i odpowiednio twarda, gwarantując równomierne podparcie dla kręgosłupa. Unikajmy modeli z wyraźnym spadkiem pośrodku, na linii łączenia dwóch części. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych o niewielkim metrażu dobrze sprawdzą się sofy wyposażone w system rozkładania typu wózek (system półbelgijski). Pozwala on uzyskać z małej kanapy stosunkowo dużą powierzchnię do spania, co stanowi niewątpliwą zaletę tego modelu. Popularnym wariantem jest również system DL, polegający na wysunięciu siedziska, a następnie złożeniu oparcia.
Dodatkowe udogodnienia
Współczesne sofy, poza zastosowaniem automatów ułatwiających ich rozkładanie, są również wyposażone w wiele funkcjonalności. Mogą być to pojemniki na pościel, boczne kieszenie na książki lub gazety, czy też regulowane zagłówki.
Estetyka ma znaczenie
Urządzając pokój dziecka, nie sposób pominąć kwestie estetyczne. Gdy kupujemy kanapę dla mniejszych smyków, możemy bez obaw zdecydować się na kolorowe, bajkowe motywy z autkami lub księżniczkami. Wybierając meble dla nastolatków, zachowajmy natomiast umiar. Lepiej sprawdzi się w tym przypadku sofa w jednolitym wybarwieniu, którą następnie ożywimy poduszkami, pledem lub kocem.
Zwracajmy także uwagę na rodzaj tkanin obiciowych, ponieważ kanapy w pokojach dziecięcych są narażone na intensywne użytkowanie. Nasze pociechy skaczą po nich, budują bazy, spożywają posiłki, a nawet wykorzystują je jako stoliki do rysowania. Materiał pokrywający ich sofę powinien być zatem wysoce wytrzymały, trwały oraz łatwy w czyszczeniu.