W jaki sposób zmienić pokój dziecięcy we wnętrze dla nastolatka?

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzieci szybko dorastają, zmieniając się nie tylko pod względem wyglądu, ale również zachowania i gustu. W praktyce jednak zawsze okazuje się to sporym zaskoczeniem. Kiedy nasza pociecha przestała bawić się ulubionymi zabawkami? W którym momencie wyrosła z dziecięcych ubrań? Od jakiego czasu zaczęła unikać wcześniej uwielbianego we wszystkich dodatkach różu, zieleni lub niebieskiego? Naturalnym następstwem tych zmian staje się konieczność przeobrażenia pokoju dziecka w pokój nastolatka, odpowiadający jego potrzebom oraz zainteresowaniom. Jak przystąpić do tego zadania i czy jest to trudne wyzwanie, wymagające totalnego remontu?

Krok 1: Ile zmian nas czeka?

To, ile czasu, pracy oraz nakładu finansowego poświęcimy na zmianę pokoju dziecka w pokój nastolatka, zależeć będzie od tego, w jakim obecnie stanie znajduje się jego wnętrze. Jeśli jest to klasyczny, dziecięcy pokój, wypełniony tęczowymi kolorami, mnóstwem zabawek, motywami z bajek, ozdobnymi meblami oraz wyposażeniem o wymyślnej formie, musimy nastawić się na większy remont. Z kolei, gdy dotychczasowy pokój dziecka został urządzony w neutralnej stylistyce, planowane do wprowadzenia zmiany nie okażą się aż tak drastyczne.

Krok 2: Czas na porządki

Przeistaczając pokój dziecka do bardziej dojrzałej formy, nie pozbywajmy się na raz wszystkich znajdujących się tam rzeczy i mebli. Zróbmy dokładny przegląd zabawek i książek, odsuwając na bok te, które są zniszczone lub zdecydowanie niepasujące do wieku dziecka. Podobnie zachowajmy się w przypadku mebli. Być może obecna komoda lub regał na książki świetnie wpisze się w stylistykę nowego wnętrza?

Krok 3: Meble w pokoju nastolatka

W pewnym momencie zmiana mebli w pokoju dziecka staje się nieunikniona. Wiek nastoletni to okres niezwykle temperamentny, podczas którego nasza pociecha może często zmieniać swoje upodobania. Zachęcamy zatem do tego, aby wybierać uniwersalne, ponadczasowe rozwiązania. Nowoczesne meble młodzieżowe będą strzałem w dziesiątkę. Nie bójmy się, że geometryczne, regularne bryły, pozbawione dekoracyjnych aplikacji i kolorów okażą się nudne i nijakie. W łatwy sposób przełamiemy ich charakter odpowiednimi dodatkami, które następnie możemy dowolnie zmieniać!

W pokoju dziewczynki pięknie będą prezentować się meble wybarwione na biało. Możemy także pokusić się o kolekcje utrzymane w lekkim, przytulnym stylu skandynawskim lub prowansalskim. Do pokoju chłopca polecamy natomiast wyposażenie w szarej lub szaro-drewnianej kolorystyce. Najważniejsze, aby jak najwięcej korzystać ze stonowanych, klasycznych kolorów, stanowiących doskonałą bazę.

Krok 4: Kolory ścian w pokoju młodzieżowym

W tym przypadku również nie bójmy się klasyki, która nigdy nie wyjdzie z mody. Czasami jednak warto zdecydować się na pojedyncze wyraziste akcenty, które dodadzą wnętrzu charakteru. Może być to dekoracyjna fototapeta, designerskie naklejki lub jedna ściana pomalowana w kontrastowym kolorze: głębokim granacie, oliwkowej zieleni, czy pastelowym brudnym różu.

Krok 5: Oryginalny gadżet

Czasami jedyne, co musimy zrobić w nowym pokoju nastolatka, to pożegnać się z jeszcze obecnymi tam zabawkami i odświeżyć kolor ścian. Gdy zdecydowaliśmy się nie wymieniać całego umeblowania, sprawmy radość naszemu dziecku, uzupełniając jego wnętrze ciekawym, designerskim gadżetem. Doskonałym wyborem będzie nowoczesna kanapa, wygodne krzesło do biurka, neonowy napis na ścianę, czy też wiszący fotel-hamak.