Pokój młodzieżowy: najczęstsze błędy aranżacyjne

Pokój młodzieżowy jest pomieszczeniem, które ze względu na swoje przeznaczenie można porównać do salonu. To wielofunkcyjna przestrzeń, służąca nauce, odpoczynkowi, rozrywce oraz spotkaniom z przyjaciółmi. Urządzając pokój nastolatka, niestety często zdarza się, że wybrane rozwiązania już po kilku tygodniach lub miesiącach okazują się nie do końca trafione. Jakich pomysłów powinniśmy zatem unikać?

Kompromisy do podstawa sukcesu

Zanim przystąpicie do pierwszych czynności remontowych, ustalcie wspólną wizję pokoju młodzieżowego! Dzieci w wieku nastoletnim mają już wykreowane własne gusta i oczekiwania, dlatego też pozwólcie im na tyle, na ile to możliwe, na podjęcie samodzielnych decyzji. Oczywiście, jeśli będą one całkowicie fantazyjne, wtedy też warto przedstawić rozsądną alternatywę.

Nieumiejętnie urządzone miejsce pracy

Podstawowe i niezbędne meble do pokoju nastolatka to oczywiście biurko i wygodny fotel. Nie pozwól, aby Twoje dziecko uczyło się przy łóżku w pozycji, która w przyszłości może wpłynąć na jego prawidłową postawę i zdrowie.

W trakcie poszukiwań odpowiedniego biurka skierujmy naszą uwagę na modele wystarczająco duże i solidne, a przy tym funkcjonalnewyposażone w pakowne szafki oraz szuflady. Zamiast jadalnianego krzesła do pokoju młodzieżowego wybierzmy natomiast wygodny, obrotowy i regulowany fotel.

Brak miejsca do przechowywania

Niezliczone ilości książek, zeszytów, artykułów papierniczych, a także ubrań oraz różnego rodzaju gadżetów potrzebują swojego miejsca. W pokoju nastolatka nie powinno zabraknąć zatem pojemnych szaf, regałów, półek oraz komód. Osoby dysponujące większą powierzchnią mogą zdecydować się na praktyczne szafy przesuwane lub na wymiar, które ułatwią zachowanie porządku.

Słabe oświetlenie

W każdym pokoju młodzieżowym obowiązkowo powinna znaleźć się lampa sufitowa, lampa na biurko oraz lampka przy łóżku. Są to miejsca, w których dziecko często uczy się i czyta, dlatego też nie powinniśmy pomijać oświetlenia w tych kluczowych punktach. Ważne jest również, aby biurko, będące miejscem pracy i nauki zostało ustawione w dostatecznie jasnym miejscu, najlepiej przy oknie.

Nietrafiona kolorystka

Nawet najbardziej designerskie i funkcjonalne meble młodzieżowe stracą swój urok, jeśli nie dopasujemy do nich odpowiedniego koloru ścian. Najlepszym wyborem będą oczywiście jasne, stonowane kolory, które przez lata nie wyjdą z mody i co ważne: prędko nie znudzą się Twojemu dziecku. Chcąc uniknąć szybkiego remontu, powinniśmy natomiast wystrzegać się barw, takich jak czernie, granaty lub czerwienie, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu.