Jak urządzić pokój dla chłopca?

Chłopcy nie lubią nudy. Są aktywni, ciekawi świata i żądni ekscytujących przygód. Ich pokój powinien być zatem miejscem, w którym będą mogli rozwijać swoje zainteresowania. Pamiętajmy, że poza strefą rozrywki, musi znaleźć się w nim także komfortowa i praktycznie urządzona przestrzeń do nauki. W jaki sposób zaaranżować pokój dla syna i jakie meble młodzieżowe wybrać, aby przez lata zachował modny, atrakcyjny wygląd, a przy tym spełniał swoje podstawowe funkcje?

Pokój dla chłopca czy nastolatka?

O tym, jak będzie wyglądał pokój naszego dziecka, decyduje jego wiek. Wnętrze dla chłopca rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej znacząco różni się od pokoju nastolatka, uczęszczającego do klas gimnazjalnych lub liceum.

Aranżując kącik dla mniejszych dzieci, większość z nas decyduje się na żywe, soczyste kolory oraz designerskie, oryginalne umeblowanie. Może być to na przykład łóżko o ramie samochodu lub fototapeta w dinozaury, odzwierciedlające największe pasje chłopców. Są to oczywiście akcenty, które zachwycą naszych smyków, stając się prawdziwą atrakcją ich pokojów. Powinniśmy jednak pamiętać, że gusta i zainteresowania dzieci szybko się zmieniają. Im więcej “udziwnień”, tym większe ryzyko, że wnętrze po krótkim czasie straci swój magiczny charakter i zacznie wymagać gruntownego remontu. Jak więc uniknąć tego problemu?

Meble w pokoju dziecka

Meblując pokój syna, który jeszcze nie pożegnał się ze wszystkimi zabawkami, nie musimy rezygnować z jego dziecięcego charakteru. Postawmy jednak na uniwersalne, ponadczasowe meble młodzieżowe, które następnie uzupełnimy kolorowymi i tematycznymi dodatkami! W pokoju chłopca, jak i nastolatka rewelacyjnie sprawdzą się bryły o regularnych, prostych kształtach i nowoczesnym designie. Warto wybierać zestawy w klasycznych, stonowanych kolorach, takich jak szary, drewno, czerń lub biel. Mogą występować w jednolitym wybarwieniu lub połączone ze sobą. Na przestrzeni lat na pewno nie stracą swojego modnego charakteru i mimo upływu czasu nie znudzą się dziecku.

Proste komplety meblowe łączmy z wyrazistymi dekoracjami, które przełamią ich jednolity charakter. Mogą być to ciekawe fototapety, plakaty przedstawiające ulubionych filmowych bohaterów, bajkowe naklejki na ścianę lub dywany przypominające miasta, otoczone ruchliwymi ulicami. Są to dodatki, które w każdej chwili łatwo wymienimy, unikając w ten sposób większych prac remontowych.

W każdym przypadku pamiętajmy, aby w pokoju dziecka wygospodarować odrębne miejsce na naukę i odrabianie prac domowych, rozrywkę i zabawę oraz wypoczynek. Umiejętne wydzielenie tych stref, sprawi, że każda z nich będzie efektywnie spełniać swoją funkcję. Zadbajmy o to, aby w pokoju chłopca znaleźć jak najwięcej przestrzeni na akcesoria i przybory szkolne, jak i zabawki. Wygodne meble do przechowywania to regały z dużą ilością półek, pakowne szafy oraz praktyczne skrzynie i kufry.

Kolory w pokoju chłopca

Chłopcy, bez względu na wiek, nie przepadają za paletą pastelowych odcieni. W zdecydowanej większości skłaniają się w stronę bardziej intensywnych barw, takich jak zieleń, granat, pomarańcz, a nawet czerwień. Są to kolory dające szereg możliwości. Potrafią w mig odmienić charakter każdego wnętrza, nadać mu radosnego wystroju, jak i wprowadzić do środka wyjątkową energię. Powinniśmy jednak zachować umiar i unikać odważnego pomalowania w takich barwach wszystkich ścian. Jedna powierzchnia w zupełności wystarczy! Jeśli postawimy np. na pomarańcz, możemy uzupełnić ją utrzymanymi w zbliżonym odcieniu dodatkami: poduszkami, kocem lub lampą. W ten sposób zachowamy spójną, a zarazem ciekawą i wyrazistą stylistykę!