Sposoby na porządek w pokoju dziecka

Dziecięcy pokoik często zmienia swoje oblicze, zwłaszcza podczas doskonałej zabawy, kiedy przejmują go… wszechobecne zabawki! Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że każda zabawa rządzi się swoim prawami, jednakże bardzo ważne jest, aby tuż po jej ukończeniu pokój naszego smyka wrócił do swojego pierwotnego stanu. Jak zatem utrzymać porządek oraz znaleźć miejsce na wszystkie użytkowane rzeczy? Tego dowiemy się już za chwilę!

Porządek w pokoju dziecka to…

Czym jest właściwie porządek w pokoju dziecka i kiedy możemy uznać, że taki stan ma miejsce?

Jeśli naprawdę zależy nam na odpowiednim zorganizowaniu dziecięcej przestrzeni, powinniśmy w pierwszej kolejności regularnie pozbywać się zabawek, o których nasza pociecha już dawno zapomniała, jak i tych, które nie nadają się do dalszego użytku. Zostawmy natomiast tylko te, które faktycznie spełniają swoją funkcję. Ponadto, porządek będzie również wtedy, kiedy wszystkie przedmioty znajdą swoje stałe miejsce, na które trafią po każdej zabawie. Warto wyznaczyć je razem z dzieckiem, dzięki czemu nasza pociecha sama poradzi sobie z tym zadaniem! I na koniec… o porządku możemy mówić oczywiście wtedy, gdy w pokoju dziecka jest po prostu czysto. Papierki po cukierkach, okruszki po zjedzonych chrupkach, czy też zaschnięta plama po soczku nie wpłyną pozytywnie na wygląd i charakter tego wnętrza.

W czym przechowywać zabawki?

Najpopularniejsze meble młodzieżowe do przechowywania zabawek to oczywiście komody, regały, kontenerki oraz szafy. Zamykane wnętrza, które nie eksponują zawartości, sprawią, że wizualnie pokój naszego maluszka będzie wyglądał czyściej i funkcjonalniej. W takich miejscach możemy przechowywać ubranka, gry planszowe, akcesoria do różnego rodzaju prac plastycznych, zestawy klocków, czy też zabawki o dużych rozmiarach. Rzeczy używane nieco rzadziej umieśćmy na wyższych półkach lub w głębi szafek albo szuflad.

Kreatywne miejsce na zabawki

Oczywiście nie wszystkie zabawki da się schować za zamkniętymi drzwiczkami. Niektóre z nich pragniemy wyeksponować i w ten sposób uatrakcyjnić pokój naszego maluszka. Gdzie w takim razie możemy je umieścić?

Stwórzmy kreatywną przestrzeń do przechowywania! Jeśli nasza córeczka bawi się lalkami, umieścimy je wraz z niezbędnymi akcesoriami w stylowym domku dla lalek z drewna. Możemy położyć go na komodzie lub też zamontować na odpowiedniej wysokości na ścianie. Dla chłopców uwielbiających małe samochodziki przygotujmy specjalną szafkę (półkę) z małymi wnękami — w ten sposób każde auto zyska swój własny garaż!

Wiklinowe i materiałowe kosze

Idealnym miejscem do przechowywania zabawek będą także kosze. Pojemniki materiałowe świetnie sprawdzą się na pluszowe maskotki, natomiast wykonane z wikliny wprowadzą do wnętrza ciepły, przytulny wystrój. Poza pluszakami możemy przechowywać w nich także klocki lub akcesoria do dziecięcej kuchni bądź domku.

Plastikowe pudła i drewniane skrzynie na kółkach

Rewelacyjnym rozwiązaniem do pokoju dziecka są ponadto plastikowe pojemniki o różnej pojemności oraz designerskie drewniane skrzynie na kółkach, dzięki którym nasz smyk będzie mieć ulubione zabawki zawsze pod ręką. Pudełka z plastiku możemy przechowywać pod łóżkiem, jak i w specjalnie przeznaczonych do tego otwartych komodach. Drewniana skrzynia poza swoją funkcją praktyczną stanie się natomiast ciekawym elementem wystroju wnętrza!