Pokój małego dziecka – jak go urządzić?

Urządzanie pokoju małego dziecka nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza wtedy, gdy nie robiliśmy tego nigdy wcześniej. Jak w takim razie zaaranżować kącik naszego smyka, aby był on nie tylko atrakcyjny, estetyczny i przyjazny, ale również bezpieczny i funkcjonalny?

Pokój malucha – czy warto wybierać motyw przewodni?

Zainteresowania małych dzieci zmieniają się bardzo szybko, dlatego też zbyt mocne zaakcentowanie pewnych motywów w ich pokojach może doprowadzić do konieczności szybkiego remontu. Właśnie dlatego coraz to częściej rodzice świadomie rezygnują z tematycznych wnętrz na rzecz bardziej uniwersalnych, wyważonych aranżacji. Jeśli zatem nie chcemy, aby pokoik naszej pociechy znudził się jej po krótkim czasie, postarajmy się zachować umiar w stosowanych dekoracjach, kolorach, czy wzorach. Wybierajmy również elementy, które w każdej chwili możemy łatwo zmienić lub schować. Przykładowo, zamiast malować na ścianie uwielbiane przez synka dinozaury, wprowadźmy ten motyw w postaci plakatów dekoracyjnych lub kolorowego dywanu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Zmiany w pokoju dziecka są nieuniknione. Dostępne dziś rozwiązania pozwalają nam jednak ograniczyć częstotliwość ich przeprowadzania. Co w takim razie możemy zrobić, aby kącik naszej pociechy był możliwie jak najbardziej funkcjonalny i wygodny?

Jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka, warto zainwestować w łóżeczko, które będzie rosło razem z naszym dzieckiem. Umożliwią to m.in. wyjmowane szczebelki, czy obniżane dno, przemieniające łóżko w tapczanik.

W pokojach maluchów świetnie sprawdzają się również zestawy modułowe, które mogą służyć dzieciom, a nawet być wykorzystywane jako meble młodzieżowe. Kolekcje systemowe pozwalają na rozbudowywanie obecnych aranżacji o nowe elementy (np. zakup biurka dla pierwszoklasisty), zastępowanie jednych brył innymi (np. zamiana komody z przewijakiem na standardowy model), czy też wymianę kolorów dekoracyjnych wstawek na frontach.

Pokoje dziecięce to oczywiście miejsca, gdzie królują zabawki. Tradycyjne otwarte półki, na których zechcemy wyeksponować bogate kolekcje klocków, lalek, czy maskotek nie pomogą nam niestety w utrzymaniu porządku. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu zabudowane komody z szufladami, kufry na zabawki, wiklinowe kosze, czy worki. Ze sprzątaniem i wrzucaniem zabawek do tego rodzaju pojemników poradzi sobie każdy maluch!

Pokój malucha, który rozbudzi jego kreatywność

Pokój dziecka to miejsce, w którym nasz smyk uczy się i rozwija na wielu płaszczyznach. Poza zabawkami warto zadbać również o rozwiązania, które rozbudzą jego kreatywność i pomogą realizować pasje. Do tego zadania polecamy w szczególności:

  • Farbę tablicową, na której Twoja pociecha będzie mogła rysować i pisać
  • Drabinkę z materacem, doskonale sprawdzającą się w przypadku ruchliwych dzieci
  • Huśtawkę
  • Namiot tipi
  • Małą zjeżdżalnię (np. dołączoną do łóżka)
  • Suchy basen z kuleczkami