Regały w pokoju dziecka

Wraz ze wzrostem naszej pociechy zmieniają się jej potrzeby. Właśnie dlatego pokój dziecka na przestrzeni lat ewoluuje. Mowa tu nie tylko o samym wystroju, ale także meblach. Jedne elementy wyposażenia przestają spełniać swoją funkcję, dlatego muszą zastąpić je nowe. Wśród wielu brył, które pojawiają się w dziecięcym pokoju, natkniemy się również na regały. Czy warto znaleźć na nie miejsce w pokoju dziecka, czy może jednak lepiej pozostać przy samych szafach i komodach?

Czy regały w pokoju dziecka to dobry pomysł?

Regały to meble powszechnie wykorzystywane w biurach. To właśnie one pozwalają na wygodne przechowywanie i segregowanie dokumentów oraz łatwy dostęp do nich w każdym momencie. Regały to również meble obecne w dziecięcych pokojach, które są jednocześnie miejscem ich pracy i nauki. Problem dotyczący wyposażenia tego rodzaju polega na tym, że regały to w większości meble całkowicie lub częściowo otwarte. A zatem doskonale widać na nich wszelki nieporządek, który jak wiadomo, nie jest rzadkością w dziecięcych pokojach. Właśnie dlatego zdarza się, że zamiast regałów rodzice obecnie częściej skłaniają się w kierunku zakupu w pełni zabudowanych komód. Komody rozwiązują jednak problem porządku tylko częściowo. Z jednej strony są one w stanie sprawić, że pokój dziecka będzie wyglądał schludniej, ponieważ większość rzeczy pozostanie ukryta. Z drugiej jednak komody nie są najwygodniejszym miejscem do przechowywania podręczników, czy różnego rodzaju dokumentów i dyplomów. Przeważnie, zamiast układać tam rzeczy, po prostu wrzucamy je w pośpiechu. Właśnie dlatego w głębokich szufladach i szafkach w komodzie bardzo często panuje jeszcze większy bałagan niż na regale. Czy zatem warto znaleźć w dziecięcym pokoju miejsce na regał? Zdecydowanie tak i nie mamy co do tego żadnych wątpliwości!

Regały w pokoju dziecka – najwygodniejszy sposób przechowywania książek i podręczników

Mimo otwartych półek, na których widać każdą najmniejszą rzecz, regał to mebel bardzo pomagający w zachowaniu porządku pośród wszystkich książek, podręczników oraz innych dokumentów, np. prac plastycznych lub dyplomów. Przechowywane na półkach rzeczy są łatwe do zlokalizowania i dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Chcąc znaleźć potrzebną książkę, dziecko nie musi przegrzebywać głębokich szuflad komody. Na regale od razu widzi, gdzie znajduje się to, czego akurat szuka. Takie meble młodzieżowe i dziecięce pozwalają ponadto na dodatkową segregację. Część prac może być przechowywana na nich również w segregatorach, teczkach lub odpowiednich pudłach. Dzięki temu łatwiej utrzymamy pośród nich porządek. Jeżeli obawiamy się, że regał w pokoju naszej pociechy szybko straci swój reprezentatywny charakter, zdecydujmy się na meble częściowo zabudowane. W takim układzie na otwartych półkach będą znajdować się najczęściej używane książki i podręczniki. W zabudowanych szafkach lub szufladach możemy przechowywać natomiast pozostałe rzeczy.

Regały dziecięce nie tylko na książki

Wygoda w przechowywaniu książek to tylko jedna z zalet regałów dla dziecka. Nowoczesne regały modułowe to meble młodzieżowe o znacznie szerszym zastosowaniu. Możemy wykorzystać je przede wszystkim do przechowywania wyjątkowo ładnych, nowych zabawek, których po prostu nie wypada ukrywać gdzieś w szafie lub komodzie.

Regały to ponadto świetne meble do eksponowania różnorodnych prac dziecka. Mogą być to m.in. modele do sklejania, unikatowe zestawy klocków lego lub samodzielnie zrobione figurki. Regały pozwolą nie tylko na ich efektowną ekspozycję, ale przede wszystkim bezpieczne przechowywanie. Bez ryzyka uszkodzenia, czy zniszczenia.

Czasami otwarte regały zastępują także ścianki działowe. Jeżeli urządzamy pokój dla rodzeństwa, otwarty regał może posłużyć jako dyskretne, umowne rozdzielenie dwóch stref. Bez zabierania dodatkowego miejsca i dostępu światła.