Jak wybrać lampkę na biurko dla dziecka?

Podczas urządzania i wyposażania pokoju dziecka skupiamy się przede wszystkim na estetyce. Nie powinniśmy jednak zapominać o kwestiach praktycznych. Zwłaszcza jeśli właśnie jesteśmy na etapie dobierania odpowiedniej lampki na biurko. Co powinno ją charakteryzować? O tym powiemy w dzisiejszym artykule!

Biurko to kluczowe miejsce, przestrzeń w każdym dziecięcym pokoju. To właśnie przy nim dziecko spędza w ciągu dnia najwięcej czasu. Zarówno na nauce, jak i rozrywce. Jednym z głównych elementów wyposażenia każdego biurka jest lampka, która pozwala na bezpieczną pracę i naukę o każdej porze. Dba o komfort, zdrowie i wzrok naszej pociechy.

Kryteria wyboru lampki na biurko dla dziecka

Mimo że zawsze walory dekoracyjne i design kupowanych rzeczy odgrywają dla nas ogromną rolę, w przypadku oświetlenia nie powinny być one wartością nadrzędną. Tutaj największe znaczenie należy przypisać m.in. barwie i mocy światła, kącie jego padania, konstrukcji lampki, czy jej wielkości.

Rodzaj światła i jego moc

Czytanie, pisanie, jak i odrabianie zadań przy braku dostatecznego światła są niebezpieczne dla naszych oczu, a także bardzo uciążliwe. Właśnie dlatego rodzaj  żarówek i ich moc pozostają tutaj sprawą najwyższej wagi. Najpopularniejszy rodzaj stosowanego dzisiaj oświetlenia to energooszczędna technologia LED. Zapewnia ona stabilny strumień bez migotania, a także wyróżnia się wydłużoną żywotnością. Aby światło emitowane przez żarówkę było przyjazne dla oczu podczas wielu godzin nauki, rekomendowane jest wybieranie barw neutralnych. Mieszczą się one w przedziale 3400K-5300K. Światło o barwie ok. 4000K sprzyja zachowaniu koncentracji. Jest optymalne dla naszego wzroku i nie powoduje jego szybkiego zmęczenia. Zwróćmy także uwagę na strumień światła, który mierzy się w lumenach. Im więcej lumenów, tym więcej światła. W przypadku lampki na biurko dziecka powinien wynosić on ok. 500 lumenów.

Różne tryby oświetlenia

W zależności od wykonywanych zadań i pory, dziecko może potrzebować innego oświetlenia. Słabszego, średniego lub mocniejszego. Zadbajmy zatem o to, aby wybrana przez nas lampka pozwoliła nam na taką regulację. Zwłaszcza wtedy, gdy dziecko wykonuje przy biurku wiele różnych czynności. Wieczorami będzie mogło wybrać dzięki temu tryb dający najwięcej światła, natomiast w ciągu dnia jedynie delikatniejszą poświatę.

Konstrukcja – waga, wysokość, rozmiar, wykonanie

Lampka na biurko z jednej strony powinna być stabilna i solidna, z drugiej natomiast lekka i poręczna. Po to, aby w razie potrzeby dziecko mogło ustawić ją w innym miejscu. Do tego potrzebujemy oczywiście odpowiednio długiego kabla (minimum 2 m) i dobrego rozmieszczenia gniazdek. Zwróćmy także uwagę na materiał, z jakiego wykonano lampkę. Ważne jest to, aby nie był on podatny na nagrzewanie się, ponieważ ograniczy to ryzyko oparzenia dłoni przy przypadkowym kontakcie z oprawą. Optymalna odległość źródła światła od blatu roboczego to natomiast 30-50 cm.

W konstrukcji lampki duże znaczenie odgrywa również możliwość regulacji ramienia. Jego wydłużenia, odchylenia do góry, w dół bądź na boki. Dzięki temu nasza pociecha zyska jeszcze większe szanse na dostosowanie światła do swoich potrzeb i warunków.

Oświetlenie stołowe musi zostać ponadto dopasowane swoimi rozmiarami do rozmiarów biurka. Nie może być zarówno zbyt małe, ponieważ nie pozwoli na równomierne doświetlenie całej powierzchni, jak i zbyt duże. W drugim przypadku niepotrzebnie zajmie wtedy przestrzeń roboczą. Jeśli biurko dziecka jest niewielkie, rozważmy zakup lampki mocowanej do mebli na klipsie.

Wygląd

Przyszła pora na design! Oczywiście lampka stołowa powinna również komponować się z wystrojem całego pokoju oraz meblami młodzieżowymi. Niech jednak jej wygląd nie będzie jedynym czynnikiem determinującym naszą decyzję. Czasami wyjątkowo atrakcyjne pod względem formy i oprawy oświetlenie może nie posiadać wszystkich wskazanych wyżej właściwości. Wtedy też mimo pięknego wyglądu, nie zapewni naszemu dziecku bezpiecznych, komfortowych warunków do nauki i odrabiania zadań domowych.