Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do pokoju dziecka i nastolatka?

Łóżko to jeden z głównych, podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia w pokoju każdego dziecka. Łóżko jest również meblem, które z reguły kupuje się na wiele lat. Warto zatem podjąć przemyślaną decyzję i wybrać taki model, który będzie służył naszemu smykowi jak najdłużej, w nienaruszonym stanie.

Jak wybrać łóżko do pokoju dziecka?

Podczas wyboru łóżka do pokoju dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Wygodne, praktyczne i stabilne łóżko zapewni każdemu smykowi odpowiednie warunki do wypoczynku, dzięki czemu w ciągu dnia będzie mieć on również siły i energię na naukę, zabawę oraz rozwijanie swoich zainteresowań.

Wielkość łóżka

Wielkość łóżka musi odpowiadać wzrostowi naszego dziecka oraz jego potrzebom. Rekomendowane i standardowe wymiary to 90×200 cm, które będą odpowiednie zarówno dla dziecka kilkuletniego, uczęszczającego do szkoły podstawowej, jak i nastolatka. Młodzież może jednak zdecydować się również na łóżka 120×200 cm, a nawet 140×200 cm, które zapewnią im jeszcze większy komfort.

Rama i stelaż

Łóżko to mebel na lata, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostało wykonane. Elementami, które przesądzają o trwałości i stabilności całej konstrukcji, są rama i stelaż. Miejmy ponadto na względzie, że mniejsze dzieci często wykorzystują łóżko do zabawy. Powinno ono zatem zdołać wytrzymać liczne skoki i tańce, bitwy na poduszki oraz innego rodzaju niecodzienne aktywności. Jeśli chcemy, aby łóżko naszego dziecka odznaczało się wysoką trwałością i solidnością, zdecydujmy się na modele z drewnianą lub metalową ramą. Wyróżniają się one lepszymi właściwościami niż tańsze łóżka z płyt meblowych.

Za najlepsze stelaże uznawane są dzisiaj natomiast te, wykonane z listew bukowych. Porównywalną trwałością i wytrzymałością odznaczają się również stelaże z listew brzozowych, które pasują pod lżejsze materace. Są ponadto rekomendowane osobom o mniejszej wadze, w tym dzieciom.

Materac

Przy wyborze łóżka dla dziecka nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zastosowanego materaca. Powinien od zostać dopasowany indywidualnie do każdego dziecka, uwzględniając jego wagę i wzrost. Materac nie może być zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy. Każde dziecko będzie jednak odczuwać to inaczej, dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie materaca po przeprowadzeniu indywidualnych testów. Do wyboru mamy materace piankowe, lateksowe oraz sprężynowe (bonell i kieszeniowe).

Dodatkowe udogodnienia i funkcjonalności

Łóżka dziecięce i młodzieżowe bardzo często posiadają dodatkowe funkcjonalności. Należą do nich najczęściej pojemniki na pościel i inne tekstylia, szuflady, otwarte wnęki oraz półki. Są to rozwiązania bardzo praktyczne i wygodne, ponieważ dzięki nim zyskujemy kolejne miejsce do przechowywania. Tego rodzaju meble młodzieżowe sprawdzą się doskonale przede wszystkim w małych pokojach, w których nie możemy pozwolić sobie np. na dużą szafę, czy dodatkową komodę. Jeśli kupujemy natomiast łóżko dla mniejszych dzieci, które mają tendencję do wiercenia się i rozkopywania podczas snu, warto wybrać modele z dodatkową barierką z boku. Takie zabezpieczenie ochroni je przed ewentualnym upadkiem.

Design

Oczywiście każde łóżko powinno pasować również do stylistyki pokoju. Wygląd będzie odgrywać szczególną rolę u nastolatków, którzy zwracają większą uwagę na kwestie estetyczne niż mniejsze dzieci. Najczęściej jednak łóżko pochodzi z tego samego zestawu, co pozostałe meble, dlatego ryzyko niedopasowania go do innych elementów jest niewielkie.

Jeśli chcemy, aby łóżko dziecięce spełniało swoje funkcje przez lata, wybierajmy modele uniwersalne, o niewymyślnym designie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dziecko nieprędko „wyrośnie” z takiego łóżka i nie znudzi się jego wyglądem. Pamiętajmy, że klasyczne miejsce do spania zawsze możemy uatrakcyjnić kolorową pościelą, dekoracyjnymi poduszkami, kocem lub narzutą.