Pokój dziecka w stylu boho

Od kilku lat boho to jeden z częściej i chętniej wybieranych motywów aranżacyjnych. Boho pięknie prezentuje się przede wszystkim w dziecięcych wnętrzach. To styl przytulny, ciepły, bliski naturze. Pełen beztroski i spokoju. Jak urządzić kącik pociechy w takiej stylistyce? Czy boho pasuje tylko do dziewczęcych pokoików, czy może warto zastosować go także u chłopców?

Kilka słów o stylu boho

Boho to styl artystów, który na przestrzeni lat doczekał się wielu odmian. Wnętrza boho mogą być zatem różnorodne – kolorowe, inspirowane orientem, bliższe łagodnemu i uporządkowanemu stylowi skandynawskiemu, a nawet przemycające odrobinę ludowych akcentów. Rodzice, którzy zdecydują się na styl boho w pokoju swojego dziecka, mają zatem sporą dowolność aranżacyjną.

Jest jednak kilka elementów wspólnych, o których warto pamiętać bez względu na to, jaki nurt wybraliśmy. Dziecięcy pokoik boho to miejsce, w którym powinniśmy wykorzystać naturalne surowce, materiały i tkaniny oraz motywy roślinne. W kąciku smyka rodzice z reguły preferują zachowywać obecnie względny umiar w zakresie kolorów i wzorów. Jako baza świetnie sprawdzą się dlatego jasne, ciepłe barwy, takie jak biel, ecru, czy różne odcienie beżu. Bez problemu ożywimy je dodatkami oraz tekstyliami.

Boho cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród dziewczynek, jednak możemy zaaranżować w tym stylu również przestrzeń dla chłopca. Rozwiązań wcale nie brakuje, o czym przekonacie się już za chwilę!

Pokój dziecka w stylu boho – co na ściany?

Doskonałe efekty da nam połączenie: farby + boho tapety lub naklejki. Do pokoju dziewczęcego możemy wybrać kwiaty, ptaki, sarenki, z kolei dla chłopców polecamy leśne zwierzątka. Czym charakteryzują się naklejki i tapety boho? Przede wszystkim odpowiednią kolorystyką – łagodną, pastelową lub inspirowaną barwami ziemi, a także bliskimi naturze motywami. Są to najczęściej kwieciste wzory, liście oraz scenerie leśne wraz z zamieszkującymi je osobnikami.

A jeśli o kolorach mowa… poza klasyką, czyli wspomnianymi już beżami, szarościami, czy bielą, w boho pokoiku dziecka możemy wykorzystać również:

  • Delikatny róż, żółty, zielony, niebieski w tzw. brudnym odcieniu
  • Kolor ceglany, musztardowy,
  • Ciepły brąz, róż indyjski,
  • Butelkową zieleń

Tego typu kolorystyka świetnie sprawdzi się na ścianach (z reguły wystarczy na jednej) lub w formie dodatków, m.in. na poduszkach, dywanach, czy zasłonach.

Meble dziecięce w stylu boho

Meble do pokoiku boho to z reguły meble młodzieżowe wybarwione w bieli lub wykonane z jasnego, naturalnego drewna albo jego imitacji. Takie wyposażenie świetnie pasuje do tego stylu, a przy tym jest na tyle uniwersalne, że przez lata zachowa swój piękny, modny i świeży wygląd.

We wnętrzu urządzonym w stylistyce boho nie wszystkie bryły muszą pochodzić jednak z tej samej kolekcji. Doskonałe efekty otrzymamy, jeśli połączymy ze sobą np. biel i drewno, a ponadto dodamy do nich wyposażenie z wikliny lub rattanu. Może być to krzesełko, komoda na zabawki, bujany fotel, a nawet dziecięca kołyska. Tego rodzaju elementy sprawdzą się zarówno w pokoju dziewczęcym jak i chłopięcym.

Boho dodatki do pokoju dziecka

Ogromną rolę w dziecięcym pokoju boho odegrają dodatki. Tutaj jednak, poza standardowymi zabawkami wyeksponowanymi na półkach i szafkach, możemy zastosować również inne, znamienne dla tego stylu rozwiązania. Jest to przede wszystkim:

  • Namiot tipi
  • Wiklinowa lub pleciona huśtawka zawieszana na suficie
  • Makramy zdobiące ściany
  • Efektowne baldachimy i girlandy nad łóżkami lub kołyskami

Jako dodatki warto wykorzystać ponadto ozdobne lampki, które wieczorami zadbają o klimatyczny wystrój wnętrza, plakaty boho lub dziecięce lusterka w oprawach z naturalnych materiałów. Jeśli chcemy pozostawić na widoku zabawki, zamiast np. zestawów lego, wybierzmy figurki lub klocki z drewna, ponieważ nieco lepiej wpasują się one w wystrój boho jako stały element dekoracyjny.