Jak oświetlić pokój dziecka?

Oświetlenie to zdecydowanie jeden z najważniejszych aspektów dziecięcego pokoju. Jako rodzice, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby było ono naturalne, ciepłe, bezpieczne, a także rozmieszczone w strategicznych punktach. W zależności od wieku i potrzeb dziecka będziemy sięgać w tych przypadkach po nieco inne rozwiązania. O czym należy jednak pamiętać podczas projektowania oświetlenia w każdym kąciku dla dziecka?

Oświetlenie w dziecięcym pokoju – zasady ogólne

Zanim skoncentrujemy się w pełni na oświetleniu sztucznym, warto przypomnieć, aby przy wyborze miejsca na pokój dla dziecka, zwrócić również uwagę na jak najlepszy dostęp światła naturalnego. To właśnie oświetlenie słoneczne pozwala na efektywną naukę oraz realizację wielu innych zadań, a także wywiera duży wpływ na nastrój i samopoczucie dziecka.

Uzupełniające je oświetlenie sztuczne, emitowane przez rozmaite rodzaje lamp powinno być:

  1. Umiejscowione w kilku różnych punktach

Oświetlenie sufitowe zdecydowanie nie jest wystarczającym źródłem światła w pokoju dziecięcym, i to bez względu na wiek naszej pociechy. Dziecko potrzebuje również dodatkowego oświetlenia miejsca pracy, czy strefy przy łóżku. Zwłaszcza jeśli jest mniejsze i ma problemy z zasypianiem lub po prostu lubi wieczorami czytać w tym miejscu. Nastolatkowie natomiast chętnie wzbogacą swój pokój o lampy dekoracyjne, np. kolorowe listwy LED.

  1. Bezpieczne

Bezpieczeństwo odnosi się w tym przypadku zarówno do umiejscowienia samych lamp, jak i ich właściwości. Jeśli urządzamy pokój małych dzieci, oświetlenie uzupełniające nie powinno znajdować się w ich łatwym dostępie. Zwracajmy również uwagę na to, aby chować kable i nie pozostawiać ich swobodnie zwisających lub plączących się. Lampki przyjazne dzieciom, to także te, które nie nagrzewają się do wysokich temperatur i nie stwarzają ryzyka oparzenia podczas przypadkowego kontaktu z ciałem. Zalecamy, aby stosować żarówki LED, które wyróżniają się ponadto właściwościami energooszczędnymi.

  1. Naturalne, ciepłe

Wybierajmy źródła światła o ciepłej, naturalnej barwie, najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Barwy ciepłe mieszczą się w przedziale 2200-3500K, natomiast światło białe (neutralne, dzienne) pomiędzy 3500K a 4500K.

Rodzaje oświetlenia do dziecięcego pokoju

Każde dziecko ma różne potrzeby i zainteresowania, dlatego też sposób oświetlenia pokoju powinien pozwolić mu na realizację wszystkich pasji oraz zapewniać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Na całe szczęście wybór lamp staje się coraz to większy, przez co bez problemu dopasujemy je nie tylko do dziecięcych wymagań, ale także wystroju, w jakim chcemy urządzić ich wnętrza.

Oświetlenie główne, sufitowe

Oświetlenie główne występuje w kilku postaciach. Jeśli pokój dziecka jest stosunkowo niski lub zlokalizowany na poddaszu, warto postawić w tym przypadku na płaskie plafony. Do wnętrz o standardowej wysokości najczęściej wybiera się klasyczne lampy wiszące lub efektowne żyrandole, idealne do pokojów dziewczęcych. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto designerskie reflektorki, które pozwalają na oświetlenie kilku punktów w pokoju. Jeśli zależy nam na naprawdę funkcjonalnym rozwiązaniu, zamontujmy je na specjalnych listwach sufitowych, na których mogą być one przesuwane lub wpinane w dowolne miejsca. W ten sposób niezwykle łatwo dopasujemy oświetlenie do zmieniających się potrzeb dziecka, jak i nowego ustawienia mebli młodzieżowych. Duże możliwości dają również spoty, czyli sufitowe oświetlenie punktowe, montowane w kilku strefach. Zarówno reflektory, jak i spoty najlepiej prezentują się w nowoczesnych aranżacjach.

Oświetlenie stołowe i podłogowe

Oświetlenie miejsca pracy to absolutna podstawa. Lampka biurkowa należy do niezbędnego elementu wyposażenia każdego pokoju dziecka i towarzyszy mu od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż po studia lub jeszcze dłużej. Ważne, aby wybrany przez nas model zapewniał kilka wariantów ustawienia i mocy światła. W ten sposób dziecko będzie mogło dopasowywać je do pory dnia oraz swoich potrzeb. Do lamp stołowych zaliczamy również lampkę nocną, mieszczącą się w pobliżu łóżka, na nocnej szafce lub półeczce. Przyda się ona zarówno w pokojach najmniejszych smyków, jak i starszych dzieci. W pokojach młodzieżowych możemy zastosować dodatkową lampę podłogową, która wieczorami stworzy w tych wnętrzach bardzo klimatyczny nastrój.

Lampy ścienne

Lampy ścienne mają charakter uzupełniający oraz dekoracyjny. Mogą przybierać m.in. postać ozdobnych kinkietów, dopełniających wystrój dziecięcego pokoju. Takimi lampami oświetlimy również plakaty, zdjęcia, czy obrazy.