Piętrowe łóżka w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecka możemy zrezygnować z mebli takich jak dodatkowa komoda, bieliźniak, kontenerek, czy szafka RTV. Pod żadnym pozorem nie możemy jednak pominąć w nim łóżka! Jednym z dostępnych na rynku modeli są łóżka piętrowe dla dzieci. Kiedy warto zdecydować się na takie wyposażenie? Czy łóżka piętrowe to rozwiązanie tylko dla rodzeństwa w pokoju współdzielonym? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy już za moment!

Kiedy kupić łóżka piętrowe dla dzieci?

Nowoczesne łóżko piętrowe dla dzieci. Łóżka piętrowe dla dzieci dostępne w seriach oferujących meble młodzieżowe to łóżka zarezerwowane przede wszystkim do wspólnego pokoju rodzeństwa. W większych wnętrzach rodzice mogą rozważać jeszcze zakup dwóch pojedynczych modeli, jednak gdy nie pozwala im na to przestrzeń, łóżko piętrowe zdaje się najlepszym wyborem z możliwych. Najczęściej spotkamy się z nim dlatego w mniejszych mieszkaniach w bloku, w których pokoje współdzielone są przeważnie standardem.

Łóżko piętrowe dla dzieci nie jest jednak zalecane w każdym przypadku. Nie będzie dobrym rozwiązaniem w szczególności dla najmniejszych smyków. Małe dzieci po pierwsze nie poradzą sobie z samodzielnym wejściem na wyższą kondygnację. Nawet gdy jednak zdołają to zrobić, takie łóżko nie będzie dla nich bezpieczne w użytkowaniu. Rekomendowana dolna granica wieku, po przekroczeniu której rodzice mogą rozważać zakup łóżka piętrowego wynosi najczęściej 4-5 lat. To naturalnie zawsze sprawa indywidualna, uwarunkowana tempem rozwoju smyków, czy ich usposobieniem.

Zakup łóżek piętrowych dziecięcych jest ograniczony nie tylko dolną granicą wieku, ale i górną. Tutaj ponownie należy jednak zastosować indywidualne kryteria. Co do zasady wskazuje się natomiast, że piętrowe łóżka dla dzieci mogą przestać się sprawdzać, gdy nasze pociechy zaczną wchodzić w wiek nastoletni, dorastania. Wtedy też będą potrzebować więcej przestrzeni, prywatności. Idealne do zabaw w młodszym wieku łóżko piętrowe nie jest już w takiej sytuacji tak dużą atrakcją.

Łóżka piętrowe dziecięce – czy tylko dla rodzeństwa?

Dostępne dziś łóżka dziecięce nie zawsze muszą służyć tylko i wyłącznie rodzeństwu. Czasami możemy zastosować je także w pokoju jedynaka. Przykładem takiego łóżka będą łóżka piętrowe dla dzieci z biurkiem. Jest to specyficzny rodzaj piętrowego mebla, ponieważ nie posiada podwójnego miejsca do spania. Dolną część zajmuje w takim przypadku biurko, nad którym znajduje się przestrzeń wypoczynkowa. To praktyczne, innowacyjne rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w małych pokojach dziecięcych. Oczywiście przy wyborze łóżka piętrowego z biurkiem zadbajmy o to, aby miejsce do pracy i nauki nie było zaciemnione.

Innego rodzaju łóżka piętrowe dla dzieci z dodatkowymi funkcjonalnościami to m.in.:

  • łóżka piętrowe dla dzieci ze zjeżdżalnią,
  • łóżka piętrowe dla dzieci z szafkami i półkami,
  • łóżka piętrowe dla dzieci ze schodami

Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym.

Ostatni ze wskazanych modeli będzie doskonałym wyborem, gdy szukamy łóżka dla mniejszego malucha. Szerokie schodki pozwolą mu na bezpieczne wchodzenie i schodzenie z podwyższenia. W przypadku nastolatków możemy pozostać przy klasycznej drabince.

W pewnym wieku tego typu meble piętrowe będą zachwycały nasze dzieci na każdym kroku! Dzięki nim możemy często zrezygnować także z dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak szafka, półka, czy regał.