Mały pokój młodzieżowy, czyli niestraszne wyzwanie aranżacyjne

Każdy nastolatek w wieku dorastania potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie, a jego pokój w tym okresie spełnia jednocześnie wiele funkcji. To miejsce nauki i pracy, ale także wypoczynku, rozwijania pasji oraz spotkań z przyjaciółmi. Wydzielenie tych stref na dużych powierzchniach nie stanowi najczęściej większego problemu. Co jednak w przypadku, gdy dysponujemy ograniczonym miejscem? Czy urządzenie małego pokoju młodzieżowego to wyzywanie, czy też może, posługując się kolokwializmem: “bułka z masłem”?

Ład i prostota

Małe wnętrza niezwykle łatwo zastawić zbyt dużymi meblami oraz wyposażeniem, które po krótkim czasie okaże się całkowicie zbędne. W niewielkich pokojach zrezygnujmy z licznych komód i regałów, na rzecz jednej pakownej szafy, w której znajdzie się miejsce zarówno na ubrania, jak i książki, zeszyty oraz akcesoria. Wybierając meble młodzieżowe, powinniśmy również zwrócić uwagę na ich wybarwienie oraz stylistykę. U nastolatków pierwsze miejsce zajmuje design, jednakże nie zapominajmy o cechach, takich jak funkcjonalność i harmonia. Ponadczasowe zestawy, którymi Twoja pociecha szybko się nie znudzi to proste, geometryczne bryły, o jasnym wybarwieniu (np. w bieli lub szarości), pozbawione dekoracyjnych akcentów. W niewielkich przestrzeniach zrezygnujmy również z wysokiej zabudowy, która sprawi, że pokój młodzieżowy będzie wyglądał na jeszcze mniejszy.

Dużo miejsca do przechowywania

Niewielkie pokoje nastolatków mogą zatłoczyć zarówno źle dobrane meble młodzieżowe, jak i zbyt mało miejsca do przechowywania. Niewystarczająca ilość szafek, szuflad oraz przegród sprawi, że większość przedmiotów codziennego użytku będzie na tzw. “widoku” lub porozrzucana po kątach. Głęboka szafa z drzwiami przesuwanymi to tylko jedna z praktycznych możliwości. Drugą opcję stanowią oczywiście komody i regały, na które śmiało mogą zdecydować się osoby dysponujące dodatkową przestrzenią. Gdzie jeszcze znaleźć miejsce na podręczniki, artykuły biurowe oraz pozostałe przedmioty? Wygodnym rozwiązaniem jest biurko z dodatkowymi szufladami oraz szafkami lub umieszczone na wysokości zabudowane, lub otwarte półki, na których możemy przechowywać rzadziej używane książki.

Wielofunkcyjne rozwiązania

Małe wnętrze wymaga sprytnych rozwiązań! W umiejętnym zagospodarowaniu każdego kawałka wolnej przestrzeni pomogą wielofunkcyjne meble. Dzięki nim Twoje dziecko będzie czuć się w swoim pokoju komfortowo i swobodnie. Może być to m.in. rozkładane łóżko z pojemnikiem na pościel, które w ciągu dnia posłuży jako kanapa, z kolei nocą przemieni się w wygodne miejsce wypoczynku. Świetnym rozwiązaniem jest także ruchomy kontenerek pod biurko, który możemy wykorzystać zarówno jako miejsce na zeszyty i akcesoria papiernicze, jak i mini komodę na bieliznę. Sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni jest ponadto łóżko na antresoli lub wyposażone w wysuwany blat biurka i półki.