Idealny pokój ucznia: o czym pamiętać?

W większości przypadków na pierwsze poważne zmiany aranżacyjne w pokoju dziecka decydujemy się w momencie, w którym nasz smyk rozpoczyna pierwszą klasę szkoły podstawowej. Wtedy też, poza strefą zabaw i wypoczynku, musimy znaleźć w nim miejsce na odpowiednio wydzielony kącik pracy. Przestrzeń, w której będzie mógł w spokoju i skupieniu odrabiać zadania domowe oraz poznawać nowe zagadnienia. Czym powinniśmy się kierować, wybierając meble młodzieżowe oraz jakie elementy wpływają na ogólną atmosferę w dziecięcym pokoju?

Pokój pierwszoklasisty oraz starszych dzieci to przestrzeń wielozadaniowa. Jest jednocześnie miejscem wypoczynku, spotkań i zabaw z przyjaciółmi oraz nauki i prac kreatywnych. Dzisiaj skoncentrujemy się na ostatniej funkcji dziecięcego pokoju, która pod żadnym pozorem nie powinna zostać zaniedbana i urządzona w pośpiechu.

Jak wyposażyć strefę do nauki?

W tym miejscu najważniejsze meble młodzieżowe to oczywiście biurko, krzesło oraz regał na książki. Biurko i fotel powinny zostać dopasowane do wzrostu dziecka. Warto wybierać modele z funkcją regulacji wysokości, ponieważ w ten sposób łatwo dopasujemy je na nowo, gdy nasz smyk szybko urośnie.

Najlepsze i najbardziej funkcjonalne biurka posiadają szuflady i szafki, w których uczeń może przechowywać podręczniki, zeszyty oraz akcesoria papiernicze. Dodatkowe wnęki ułatwiają zachowanie porządku i przestrzeni do pracy na głównym blacie, a ponadto sprawiają, że wszystkie przedmioty pozostaną zawsze w zasięgu ręki.

Kącik nauki i pracy warto wyposażyć ponadto w tablice kredowe lub korkowe. Doskonale sprawdzają się one jako miejsce do zapisywania lub zawieszenia ważnych, pomocnych w nauce informacji, jak i ćwiczenia obliczeń lub zapamiętywania zwrotów językowych. Przydatne akcesoria to również podstawka na biurko oraz wewnętrzne organizery do szuflad.

Czego unikać w kąciku ucznia?

Strefa nauki nie jest miejscem na zabawki, gry, sprzęty elektroniczne oraz pozostałe “rozpraszacze”. Umieszczone w zasięgu wzroku dziecka mogą bowiem odrywać go od nauki i odrabiania prac domowych.

Unikajmy ponadto przesadnego zabudowywania i zagradzania tej przestrzeni zbędnymi, ogromnymi meblami lub dodatkowym wyposażeniem. Miejsce pracy i nauki powinno zostać urządzone w sposób schludny, prosty oraz dobrze zorganizowany. Tak, aby nasze dziecko mogło, jak najdłużej skupić się na swoich obowiązkach.

Kolory i oświetlenie

Barwy i światło to kolejne dwa czynniki, wpływające na atmosferę panującą w pokoju naszej pociechy. Obecnie odchodzi się już od barwnych, krzykliwych aranżacji, na rzecz bardziej stonowanych wnętrz, którym nie brak oczywiście dziecięcego uroku i magii.

Nie bójmy się kolorów, takich jak biel, beż oraz jasna szarość. Są to klasyczne, spokojne barwy, które znakomicie wyciszają, w ten sposób wspomagając koncentrację w trakcie nauki. Niezwykle łatwo przełamiemy je natomiast pastelowymi akcentami w postaci np. jednej ściany w różu lub turkusie, lub też bardziej wyrazistymi dodatkami, które w każdej chwili będziemy mogli dowolnie zmienić. Dzięki temu otrzymamy przyjazną nauce i dobremu samopoczuciu przestrzeń, o ponadczasowym charakterze.

Myśląc o oświetleniu, przeważnie skupiamy się na głównej lampie sufitowej. W pokoju ucznia jest to jednak zdecydowanie za mało. Podstawowym wyposażeniem biurka powinna stać się lampa o różnych poziomach intensywności światła. Taką lampkę możemy umieścić również w pobliżu łóżka. Co więcej, ważne jest również samo usytuowanie biurka- jak najbliżej okna, z boku lub bezpośrednio pod nim. W małych pokojach zrezygnujmy z ciężkich, ciemnych zasłon lub rolet, na rzecz przepuszczających światło firanek lub delikatnych zasłonek.