Jak wybrać biurko do pokoju młodzieżowego?

Biurko to podstawa każdego pokoju młodzieżowego. Nie zastąpi go żadna toaletka, czy też innego rodzaju stoliczek, ponieważ nie są to meble przystosowane do pracy i nauki. Urządzając przestrzeń nastolatka, to właśnie wyborowi odpowiedniego biurka powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi oraz dokładnie zapoznać się z dostępnym na rynku asortymentem. Czym więc kierować się wybierając odpowiedni model dla swojego dziecka?

Biurko w pokoju nastolatka

Biurko jest wyposażeniem, z którego chętnie korzystać będą zarówno sumienni uczniowie, jak i pasjonaci gier oraz komputerowego świata. Pamiętajmy bowiem, że nasze dzieci wykorzystują je nie tylko do nauki, ale również rozrywki oraz komunikowania się z przyjaciółmi, przez co bardzo często spędzają przy nim długie godziny!

Wysokość biurka a wzrost nastolatka

Poszukując odpowiedniego biurka, zawsze bierzmy pod uwagę wzrost nastolatka. Dlaczego? Ponieważ jest to element, od którego zależeć będzie prawidłowa postawa naszego dziecka. Długotrwałe przesiadywanie przy zbyt niskim biurko prowadzi do skrzywień kręgosłupa oraz utraty kontroli nad utrzymywaniem poprawnej sylwetki. Równie niebezpieczna sytuacja będzie mieć miejsce, kiedy bardzo niski nastolatek musiałby korzystać ze zbyt wysokiego biurka. Oczywiście nierówności te można często skorygować odpowiednio regulowanym krzesłem, jednakże możliwości te nigdy nie są nieograniczone. Średni wzrost u dziewczynek wynosi 155-165 cm, a zatem wysokość ich biurka powinna sięgać 69 cm. W przypadku wysokich nastolatków (165-175 cm lub wyższych niż 175 cm) zalecana wysokość biurka to odpowiednio 72 lub 75 cm. Jeśli kupujemy nowe biurko w momencie, w którym nasze dziecko będzie jeszcze rosnąć, warto wybrać modele z regulowanym blatem, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do aktualnego wzrostu naszej pociechy.

Wymiary biurka oraz miejsce na nogi

Wymiary zapewniające komfortową oraz wygodną pracę wynoszą w przypadku długości: od 120 do 160 cm, oraz szerokości: od 80 do 90 cm. Ważna jest również odpowiednia przestrzeń na nogi, której minimalna szerokość to 70 cm, a głębokość 60 cm. Są to wymiary pozwalające na swobodne rozprostowanie nóg w trakcie długotrwałej nauki i pracy.

Wyposażenie biurka

Biurko, podobnie jak wszystkie meble młodzieżowe, powinno odznaczać się zwiększoną funkcjonalnością oraz rozbudowanym systemem przegród. Najlepszym wyborem będą modele posiadające szuflady, półki oraz otwarte wnęki, w których można wygodnie przechowywać książki, zeszyty oraz artykuły papiernicze. Pozwoli to zachować porządek na górnym blacie oraz umożliwi szybki dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów.

A co wysuwaną podstawką na klawiaturę? Jest to element, na który warto zdecydować się przy wyższych biurkach. Jeśli natomiast wybraliśmy niższy mebel, dopasowany do równie niewysokiego wzrostu naszego dziecka, wtedy też lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania.